01.11.2021

НАУКОВО-ДОСЛІДНІ ЛАБОРАТОРІЇ

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВА ЛАБОРАТОРІЯ ПРИКЛАДНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В ЛОГОПЕДІЇ

Керівник: кандидат психологічних наук, доцент Гаврилов О.В.

Склад наукової школи:

Учасники навчально-наукової лабораторії: В.Е. Левицький, Н.С. Гаврилова, О.П. Мілевська, О.Б. Бєлова, О.В. Константинів, О.М. Ткач, Л.І. Лісова, Ю.В. Галецька, А.В. Сімко, О.П. Глоба, А.І. Куриця, Л.М. Акменс, Б.С. Миронюк, О.М. Дан, Х.Є. Заяць, В.О. Мазур, К.С. Хребетко

Напрями наукових досліджень учасників школи:

  • Використання інноваційних технології в організації навчально-виховної, корекційно-розвивальної і реабілітаційної роботи з дітьми з порушеннями мовлення та інтелекту в сучасних умовах освіти.
  • Дослідження актуальних проблем логопедичної роботи в сучасному освітньому середовищі.
  • Дослідження питань системи підготовки конкурентоздатних фахівців за спеціальністю 016 Спеціальна освіта.

Основні досягнення

Захищені дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук / доктора філософії:

  1. Утьосова О.І. «Особливості формування елементарних математичних уявлень у дітей з помірним та тяжким ступенем інтелектуального порушення». Науковий керівник: кандидат психологічних наук, доцент Гарилов О.В.

Монографії (одноосібні та участь у колективних монографіях):

  1. Галецька Ю.В. Формування соціально-побутових навичок у дітей з помірним та тяжким ступенем інтелектуального порушення: монографія. Кам’янець-Подільський: ПП «Медобори-2006». 2019. 240 с.
  2. Константинів  О.В. Професійно-трудове навчання учнів з порушенням інтелекту: монографія. Кам’янець-Подільський: ПП «Аксіома». 2019. 190 с.
  3. Куриця А.І. Лідерські якості студента-логопеда крізь призму відповідальності: монографія. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006. 2019. 180 с.
  4. Ткач О.М. Логопедія: формування семантичних полів слів у дітей з системними порушеннями мовлення: монографія. Кам’янець-Подільський: ПП «Аксіома». 2019. 240с.
  5. Гаврилов О.В., Гаврилова Н.С. Система навчання, виховання та реабілітації дітей з порушеннями розумового розвитку в Україні. Актуальні питання теорії і практики інклюзивного навчання у закладах освіти: монографія / за ред. Л.Б.Платаш. Чернівці: Технодрук. 2020. С.76-98.
  6. Сімко А., Примачок Л., Чала Ю. Соціально-психологічні проблеми психології становлення особистості майбутнього фахівця // Професійне становлення майбутніх фізичних реабілітологів у аспекті набуття ними професійно значущого досвіду:колективна монографія / за ред. Е. Івашкевича, Л. Онуфрієвої.  Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута». 2020. С.265-347. ISBN 978-617-7626-96-0.

 Навчальні та навчально-методичні посібники

  1. Куриця А.І. Психологічні особливості формування відповідального лідерства у процесі підготовки майбутніх фахівців спецільності 016 Спеціальна освіта Кам’янець-Подільський: Медобори-2006. 2019. 120 с.
  2. Мілевська О.П Логогімнастика: методичні рекомендації. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006. 2019. 52 с.
  3. Бєлова О.Б. Пропедевтика мовленнєвих порушень: навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006. 2020. 71 с.
  4. Бєлова О.Б. Методичні рекомендації до практичних занять з навчальної дисципліни «Пропедевтика мовленнєвих порушень»: методичні рекомендації. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006. 2020. 42 с.
  5. Бєлова О.Б. Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «Пропедевтика мовленнєвих порушень». Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2020. 57 с.

Збірники наукових праць:

  1. Актуальні проблеми корекційної освіти (педагогічні науки). Вип.16. Т.1. / за ред. М.К. Шеремет. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В., 2020. 314 с. (Категорія Б, Index Copernicus)
  2. Актуальні проблеми корекційної освіти (педагогічні науки). Вип.16. Т.2. / за ред. М.К. Шеремет. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В., 2020. 330с. (Категорія Б, Index Copernicus)
  3. Актуальні проблеми корекційної освіти (педагогічні науки). Вип.17. / за ред. М.К. Шеремет. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В., 2021. 264с. (Категорія Б, Index Copernicus)
  4. Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Корекційна педагогіка і психологія / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.10. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2019. 196 с.
  5. Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Корекційна педагогіка і психологія / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.11. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2020. 100 с.
  6. Збірник наукових праць студентів і магістрантів факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.12. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2019. 372 с.
  7. Збірник наукових праць студентів і магістрантів факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.13. Ч.1. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2020. 292 с.
  8. Збірник наукових праць студентів і магістрантів факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.13. Ч.2. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006. 2020. 290 с.
  9. Збірник наукових праць студентів і магістрантів факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології / за ред. Н.С. Гаврилової. Вип.13. Ч.1. Кам’янець-Подільський : Видавець Ковальчук О.В., 2021. 247 с.

Проєкти

Члени лабораторії приймають участь у таких проектах:

«Комплексна реабілітація учнів з порушеннями зору в умовах динамічного оздоровчо-реабілітаційного класу» на базі Кам’янець-Подільської спеціальної школи-інтернату І-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради на 2019-2024 рр.

«Формування соціальних компетентностей учнів з особливими освітніми потребами, які перебувають на індивідуальній формі навчання» на базі Кам’янець-Подільської спеціальної школи-інтернату І-ІІІ ступенів Хмельницької обласної ради на 2019-2025 рр.

«САМ-Україна». Проект академічної мобільності студентів спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка і Київського університету імені Бориса Грінченка, який проводиться під егідою Британської Ради.

Учасники лабораторії є членами редколегії спільного Міжнародного журналу  International Journal of Pedagogy, Innovation and New Technologies (Гаврилов О.В., Мілевська О.П., Лісова Л.І., Левицький В.Е., Константинів О.В.).

Члени лабораторії приймають активну участь у проведенні традиційної Міжнародної науково-практичної конференції «Спеціальна та інклюзивна освіта: проблеми та перспективи», Всеукраїнських конференцій, семінарів, круглих столів, проведених в університеті та за його межами.

 

Перспективи розвитку лабораторії.

Проведення на базі Лабораторії науково-практичних досліджень з логопедії з метою вивчення ефективності використання інноваційних методик, технік і технологій логопедичної корекції дітей різних вікових груп, різної етіології і патогенезу. Удосконалення прикладної підготовки студентів спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія з використання сучасних тенденцій організації навчально-виховної і корекційно-розвивальної роботи з дітьми з порушеннями мовлення. Розширення співпраці зі стейкголдерами, консультування закладів освіти різних рівнів для надання необхідних науково-практичних рекомендацій роботи з дітьми з порушеннями мовлення.

 

Наявність положення

Лабораторія діє на підставі Положення про навчально-наукову лабораторію прикладних досліджень в логопедії кафедри логопедії та спеціальних методик Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, введеного в дію наказом ректора від 01.11.2019 року за №109-ОД. http://logo.kpnu.edu.ua/.

Навчально-наукова лабораторія працює на базі кафедрі логопедії та спеціальних методик.

 

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВА ЛАБОРАТОРІЯ

ПЕДАГОГІКИ І ПСИХОЛОГІЇ ВИЩОЇ ШКОЛИ


Керівник: кандидат психологічних наук, доцент Ольга Савицька

Склад лабораторії

Учасники лабораторії, які здобули науковий ступінь доктора, кандидата наук: О.В.Савицька, Т.В.Дуткевич, Н.П.Панчук,  А.І.Куриця, О.М.Чайковська, О.В.Толков, Г.П.Татаурова-Осика, В.М.Федорчук.

Напрями наукових досліджень учасників лабораторії:

  • Наукові теоретичні та прикладні дослідження проблем педагогіки психології вищої школи.
  • Організація та проведення науково-практичних семінарів, конференцій з проблем психології вищої школи.
  • Сприяння впровадженню результатів наукових досліджень та розробок в освітню практику, створення та апробація нових технологій навчання у виші, підготовка підручників, навчальних та навчально-методичних посібників, методичних розробок та рекомендацій для вищої школи в галузі психолого-педагогічного забезпечення.
  • Психологічне та професійне консультування учасників освітнього процесу з питань професійного та особистісного самовизначення, соціально-психологічної та професійної адаптації, нормалізації ділового спілкування та міжособистісних відносин, розвитку інтелектуальних та творчих здібностей тощо.
  • Підготовка науково обґрунтованих рекомендацій та пропозицій за результатами теоретико-експериментальних досліджень, спрямованих на підвищення якості підготовки фахівців, ефективності професійної діяльності науково-педагогічних працівників.
  • Проведення опитування студентів та науково-педагогічних працівників з психолого-педагогічних проблем організації освітнього процесу у закладів вищої освіти, професійної та навчальної діяльності.
  • Відвідування та обговорення лекційних, практичних та семінарських занять, узагальнення передового педагогічного досвіду науково-педагогічних працівників та його популяризація.
  • Розробка і реалізація програм професійного відбору студентів, схильних до педагогічної діяльності; планування і розробка розвивальних, корекційних та навчально-виховних програм з врахування індивідуальних особливостей здобувачів вищої освіти.
  • Проведення психологічних тренінгів, лекцій просвітницького характеру; круглих столів з теоретико-методологічних та прикладних проблем організації освітнього процесу в Університеті для викладачів та здобувачів вищої освіти.

Основні досягнення

Захищені дисертації на здобуття наукового ступеня кандидати наук:

  1. Куриця А.І. Відповідальність як чинник розвитку лідерських якостей студента.  Науковий керівник – кандидат психологічних наук, доцент Яблонська Т.М.
  2. Чайковська О.М. Психологічні особливості корекції конфліктності у молодших підлітків, схильних до девіантної поведінки.

Монографії (одноосібні та участь у колективних монографіях):

  1. Дуткевич Т.В. Конфліктологічна компетентність як чинник професіоналізації менеджера освіти. Сучасні акмеологічні дослідження: теоретико-методологічніта прикладні аспекти : монографія / редкол. : В.О.Огнев’юк, С.О. Сисоєва, Я.С. Фруктова. Київ : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2016. С.816-836.
  2. Карамушка О.М., Толков О.С. Формування психологічної готовності персоналу вищої школи до діяльності в умовах соціально-економічних змін: монографія. Київ – Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2013. 254 с.

Навчальні та навчально-методичні посібники:

  1. Дуткевич Т.В. Загальна психологія: теоретичний курс: навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський : Видавець Зволейко Д.Г., 2015. 432 с.
  2. Дуткевич Т.В., Толков О.С. Техніка управлінської діяльності у закладі освіти: навчальний посібник. Кам’янець-Подільський, 2019. 200 с.
  3. Програма та методичні рекомендації до педагогічної (асистентської) практики: навчально-методичний посібник / авт.-уклад. : Л. Б. Попова, Т. В. Дуткевич, Н. В. Бахмат ; Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. Кам’янець-Подільський : Буйницький О. А., 2014. 64 с.
  4. Дуткевич Т.В. Теорія і практика розвивально-корекційної роботи психолога (Теоретичний курс) : навчальний посібник. Київ : КНТ, 2017. 265 с.
  5. Дуткевич Т.В., Панчук Н.П. Психологія вищої школи (курс лекцій): навчальний посібник.. 3-є видання, доповнене. Кам’янець-Подільський: Друк-Сервіс, 2013. 224 с.
  6. Панчук Н.П. Психологічна діагностика професійної придатності фахівця: методичні рекомендації. Кам’янець-Подільський : ПП «Медобори-2006», 2019. 130 с.
  7. Панчук Н.П. Психологія вищої школи. Практикум: навчально-методичний посібник. 3-є видання. Кам’янець-Подільський: Буйницький О.А., 2012. 100с.
  8. Панчук Н.П. Основи психолого-педагогічної діагностики (Конспект лекцій): навчальний посібник. Кам’янець-Подільський, 2016. 56 с.
  9. Панчук Н.П. Становлення ціннісної сфери майбутнього педагога: навчально-методичний посібник для студентів ВНЗ. Кам’янець-Подільський, 2016. 124с.
  10. Савицька О.В. Педагогічна практика: програма і методичні поради для студентів факультету іноземної філології: навчально-методичний посібник / за заг. ред. Т.П.Білоусової, Кам’янець-Подільський: ТОВ «Друк-Сервіс, 2016. С.94-151.
  11. Татаурова-Осика Г.П. Теорія і практика професійного розвитку майбутніх педагогів: методичний посібник; ІПООД НАПУУ Кам’янець-Подільський: ПП Зволейко Д.Г., 2012. 128 с.
  12. Толков О.С. Методики діагностики психологічних особливостей інноваційних змін в освітніх організаціях: навчальний практикум для слухачів очно-дистанційної форми навчання в системі післядипломної педагогічної освіти. К.: ДВНЗ “Університет менеджменту освіти”, 2015. 32 с. (в співавторстві).
  13. Федорчук В.М. Прийоми і техніки психологічної допомоги: теорія і практика: семінар-практикум для практичних психологів. Кам’янець-Подільський: Видавець ПП Зволейко Д.Г., 2014. 44 с.
  14. Федорчук В.М. Тренінг особистісного зростання: навчальний посібник.  К.: «Центр учбової літератури», 2014. 250 с.
  15. Федорчук В.М. Як стати психологом для себе. Кам’янець – Подільський: Виданець ПП Зволейко Д.Г., 2015. 252 с.

Збірники наукових праць:

  1. Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Психологічні науки Кам’янець-Подільський: ПП Медобори-2006, 2012. Вип 4.212с.
  2. Психолого-педагогічне забезпечення особистісного розвитку майбутнього фахівця з вищою освітою: збірник наукових праць. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006, 2013. 210 с.
  3. Психолого-педагогічне забезпечення особистісного розвитку майбутнього фахівця з вищою освітою: збірник наукових праць за матеріалами ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 27 червня 2014 р. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2014. 200 с.
  4. Вісника Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Психологічні науки. Збірник наукових праць. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006, 2015. Вип.7. 208 с.
  5. Особистісно-професійний розвиток майбутнього фахівця в освітньому просторі вишу: проблеми та перспективи: збірник матеріалів регіонального науково-практичного семінару, 25 вересня 2015 р. Кам’янець-Подільський: ПП “Медобори-2006”, 2015. 84 с.
  6. Психологічне забезпечення інноваційних технологій підготовки фахівців у освітньо-професійному просторі вишу: збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнського науково-практичного семінару, 19 травня 2017 р. Кам’янець-Подільський: «Медобори-2006», 2017. 68 с.
  7. Психологічне забезпечення інноваційних процесів в освітньо-професійному просторі закладу вищої освіти: сучасні реалії та перспективи: Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 6 грудня 2019 р. Кам’янець-Подільський:Аксіома, 2020. 148 с.
  8. Практична психологія: сучасні реалії та перспективи: Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції, 15 квітня 2021 р. Кам’янець-Подільський: КНТ, 2021. 120 с.

Проєкти:

Навчально-наукова лабораторія з проєктом: «Науково-методичний супровід компетентнісної освіти у контексті розвитку цілісного освітнього простору вишу» взяла участь у конкурсі наукових проектів Міністерства освіти і науки України.

Навчально-науковою лабораторією здійснювалася науково-дослідна робота з розробки теми «Психологічне забезпечення інноваційних процесів у вищій освіті» (Реєстраційний номер 01/3U004353). Термін виконання травень 2013 р. – травень 2018 р. За результатами науково-дослідної роботи розроблено технологію психологічного супроводу інноваційної діяльності викладачів ЗВО та професійного становлення особистості студента на кожному етапі професійної підготовки у ЗВО.

Перспективи розвитку лабораторії

Продовження НДР «Психологічне забезпечення інноваційних процесів у вищій освіті» (Державний реєстраційний номер 0120U101142) Термін виконання лютий 2020 – грудень 2024.

Залучення студентів до виконання наукового проєкту

Положення про лабораторію за покликання:

https://science.kpnu.edu.ua/wp-content/uploads/2020/09/2551_200908115136_001-1-1.pdf

Лабораторія створена наказом ректора про реорганізацію факультету психології у листопаді 2011 року як структурна ланка кафедри психології освіти і управління навчальним закладом (сьогодні кафедри психології освіти).             

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЛАБОРАТОРІЯ ПСИХОЛОГІЇ НАВЧАННЯ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ІВАНА ОГІЄНКА ТА ІНСТИТУТУ ПСИХОЛОГІЇ ІМЕНІ                     Г.С. КОСТЮКА НАПН УКРАЇНИ

Керівник: доктор психологічних наук, профессор Ліана Онуфрієва

ПОЛОЖЕННЯ ПРО НАУКОВО-ДОСЛІДНУ ЛАБОРАТОРІЮ

НАУКОВО-ДОСЛІДНА ЛАБОРАТОРІЯ